najnowszeWIADOMOŚCI


5

Big Data, API, IP oraz Micro, nano, smart czyli… kosmos R&D

Spotykać się częściej, rozmawiać, dzielić się wiedzą i otwierać na innych, to najczęstsze konkluzje ekspertów R&D, naukowców, przedsiębiorców i biznesmenów, którzy w czwartek debatowali w Warszawie podczas techBrainers R&D Summit.

 W tym roku tematem drugiej edycji prestiżowej konferencji były top trendy i top narzędzia w obszarze B+R zarówno w Polsce, jak i na świecie. Debatowali o nich liderzy oraz szefowie działów R&D w Polsce takich firm jak: Intel, PGNiG, Energa, SecoWarwick, Sante, Philips, Premedia Solution, PCC Rokita, Engineo, Fibar Group, Goodyear,  mBank czy PKN Orlen,  a także przedstawiciele świata nauki: uczelni wyższych, parków naukowych, ośrodków badawczych.

Choć trzon konferencji stanowili członkowie i partnerzy techBrainers R&D Clubu, było też wiele osób zaciekawionych koncepcją łączenia sił z różnych środowisk oraz branży w budowaniu polskiej innowacyjności.

Bogaty program konferencji oraz jej nowoczesna i dynamiczna formuła, sprawiły, że każdy mógł wynieść ze spotkania coś istotnego dla siebie. Jednak to, co najważniejsze, a co podkreślało większość uczestników, czwartkowe spotkanie stało się okazją, do nawiązania nowych kontaktów, do zdobycia nowych, cennych informacji, do weryfikacji swoich działań w obszarze R&D i zainspirowania się doświadczeniem innych ekspertów.

EKSPERCI

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pionier w dziedzinie innowacji Bradford L. Goldense, założyciel i prezes Goldense Group z USA, dr Pierre Orlewski, Manager Open Innovation EMEA, Goodyear Innovation Center Luxemburg, prof. Piotr Kula, Prorektor ds. Innowacji Politechniki Łódzkiej i jeden z założycieli Advanced Graphene Products, Jarosław Mastalerz, Wiceprezes Zarządu mBank czy Marcin Hejka, Wiceprezes Intel Capital.

Ciekawych tematów, które poruszono podczas tegorocznego R&D Summitu było naprawdę wiele. Mówiono zarówno o kierunkach w jakich dążą innowacyjne działania na globalnych rynkach, o mierzeniu innowacji, o najciekawszych polskich aplikacjach przygotowujących się do implementacji, o tym jak kreować innowacyjne produkty, tak by odnosiły one komercyjny sukces, a także o tak na pozór niszowych sposobach tworzenia innowacji, jak wykorzystanie kosmicznego IP, które jak się okazało, jest bardziej dostępne przedsiębiorcom i użytkownikom niż mogłoby się wydawać.

PROWADZĄCY

Dodatkowego kolorytu wydarzeniu dodały osobowości dwóch znakomitych prowadzących R&D Summit: Ralpha Talmonta, znanego wielu osobom organizatora polskiej edycji słynnego TED-ex’a oraz Wojciecha Brzezińskiego, reportera Polsat News, który podjął się moderacji debaty szefów R&D, jak się okazało zresztą, niezwykle żywiołowej i wzbudzającej wiele emocji pozycji w przebiegu całego wydarzenia.

LICZBY

Blisko 30 prelegentów, ponad 100 zarejestrowanych firm i organizacji, ponad  170 uczestników.

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI Z DEBATY

Polska może skorzystać i wypłynąć na szerokie wody wykorzystując tzw. „leap frog effect”

– Big Data, API Economy, Miniaturyzacja I Inteligentne technologie (micro, nano, smart), ochrona własności intelektualnej to top trendy R&D na najbliższe lata

– Szefowie i liderzy R&D zrzeszani w techBrainers R&D Club są wyjątkowym gronem ekspertów, których cechuje wysoka kreatywność, ciekawość i potrzeba poszukiwania nowych rozwiązań, duża energia i otwartość, oraz gotowość do zmiany, ale jak wykazała konferencja wielu z nich jest osamotnionych w swoich potrzebach, wizjach i ambicjach, które w nie do końca mogą się rozwinąć w polskich korporacjach (brak właściwej strategii budowania innowacyjności w korporacjach, brak kultury korporacyjnej sprzyjającej innowacyjności), a ich posiadacze nie zawsze mają szansę skonfrontowania swoich problemów z innymi specjalistami R&D spoza własnych struktur firmowych.

– Główną potrzebą polskiego środowiska R&D jest potrzeba dialogu zarówno z osobami z ich branży, jak i spoza niej, ze specjalistami z Polski i ze świata, z innymi szefami R&D, ale także z naukowcami, badaczami, biznesmenami.

– Wbrew pozorom osiągamy (my Polacy) jako twórcy innowacyjnych produktów wiele sukcesów, tylko kompletnie nie potrafimy się nimi cieszyć, opowiadać o nich i budować na nich swojej wartości

– Głównymi barierami polskiej innowacyjności są: zachowawczość, brak zaufania do innych, strach przed porażką

– Cele jakie stoją przed polskimi działami R&D: łączyć siły w ramach filozofii open innovation, uczyć się nowych i wciąż poszerzać, udoskonalać i wykorzystywać już dostępne na rynku spektrum narzędzi, usprawniających innowacyjne działania w przedsiębiorstwach, dążyć do cross-branżowości, burzyć mentalne silosy w korporacjach.

NASTĘPNY TECHBRAINERS R&D SUMMIT

Jak zapowiedziała na zakończenie tegorocznej konferencji CEO organizatora wydarzenia, Magdalena Jackowska-Rejman, kolejny R&D Summit będzie już międzynarodową imprezą.

Jeśli mówimy o otwartości i innowacyjności, musimy wyjść na globalne rynki, a nie ograniczać się wyłącznie do działań lokalnych – mówiła. – Dlatego kolejne święto społeczności R&D zorganizowane przez techBrainers będzie zdecydowanie bogatsze w międzynarodowe grono ekspertów.

 

FacebookGoogle+LinkedInTwitter

# # # # # # # # #

Komentarze

mostPopular