najnowszeWIADOMOŚCI


01_Banner_A_Linkedin_Startup-2

Pierwsze startupy rozpoczynają pilotaże w ramach Pilot Maker

17 startupów rozpocznie testowanie w Tauron oraz Kross i Amplus w ramach programu Pilot Maker.

Pilot Maker to program pilotażowych wdrożeń startupów w korporacjach. Opiera się na realnych, precyzyjnie zdefiniowanych wyzwaniach dużych przedsiębiorstw. Rozpoczyna się właśnie faza FAST ITERATIVE PROTOTYPING – co to oznacza dla startupów biorących udział w projekcie?

W tej fazie wybrane startupy będą przeprowadzać eksperymenty biznesowe weryfikujące hipotezy badawcze z wykorzystaniem infrastruktury dużych przedsiębiorstw. Każdy ze startupów zrealizuje minimum dwa eksperymenty biznesowe mające na celu testowanie projektu w środowisku korporacyjnym. Nad prawidłowym przebiegiem procesu integracji startupu i korporacji będą czuwać opiekunowie startupu i eksperci korporacyjni” – podkreśla Magdalena Jackowska-Rejman, CEO techBrainers, Kierownik Projektu Pilot Maker.

Rozwiązania przygotowane dla TAURONA będą testowane na całym łańcuchu wartości  – od wydobycia przez dystrybucję po sprzedaż energii.  Wśród pierwszych startupów wybranych przez TAURON do fazy pilotażowej znalazły się BM3, BonEffice, Enelion,  iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products; Every European Digital Poland i  OPTIMAL Smart Hub.

Program Pilot Maker wkracza w decydującą fazę, w której startupy będą mogły sprawdzić swoje rozwiązania technologiczne na infrastrukturze TAURONA. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, jednocześnie dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów. Poprzez udział w programach akceleracyjnych chcemy wyselekcjonować najciekawsze rozwiązania, które zostaną docenione przez naszych klientów, a także pozwolą na wprowadzanie usprawnień w każdym rodzaju naszej działalności” – podkreśla Filip Grzegorczyk, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia.

W TAURONIE  zostaną przetestowane m.in technologie z obszaru dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek; wysokosprawnych baterii magazynujących energię,  zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi, monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych, technologie z obszaru Smart Home czy optymalizacji zużycia energii.   Startup Advanced Graphene Products będzie testował nowatorskie wykorzystania grafenu w ogniwach fotowoltaicznych.

„Program Pilot Maker jest przełomowy i w sposób bardzo usystematyzowany buduje nasze relacje z firmą Tauron. Mamy ogromne oczekiwania co do wyników wspólnego wdrożenia. Współpraca z liderem rynkowym daje nam duże możliwości rozwoju i pozwala zaaplikować grafenu w branży energetycznej.” – potwierdza Maciej Gałązka, CEO Advanced Graphene Products.

W firmie Amplus pilotaże zrealizują 3 startupy: Genomtec, Synthex oraz Ampcore.

„Amplus przetestuje różne rodzaje rozwiązań począwszy od rozwiązań IT (platforma zakupowa dla producentów warzyw i owoców), poprzez rozwiązania związane z bezpieczeństwem i trwałością owoców i warzyw, wykorzystujących zaawansowane innowacyjne metody i związki, tak by zapobiegać marnotrawieniu żywności, kończąc na zaawansowanym rozwiązaniu technologicznym, w postaci podręcznego urządzenia do diagnostyki skażeń środowiska wykorzystującym autorską metodę detekcji SNAAT™” – mówi Katarzyna Rybicka, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju.

Ze strony firmy Kross wybór padł na dwa rozwiązania, które zostały dopuszczone do fazy testów: Race Development oraz ES Technik SA.

„KROSS dzięki współpracy ze startupami będzie miał możliwość ulepszenia swoich produktów segmentu e-bike, co pozwoli zrobić kolejny krok w rozwoju elektromobilności w Polsce. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie żywotności baterii i zasięgu rowerów elektrycznych.” – podkreśla Zdzisław Madeja, Product Manager KROSS S.A.

Współpraca z takimi startupami jak Ratel, Eko-Osad, czy Wandlee, które dostały się do programu, odbędzie się w kolejnej rundzie programu.

Lista startupów, które będą testować swoje rozwiązania w ramach I rundy Pilot Makera:

1 Advanced Graphene Products
2 Ampcore
3 BM3
4 Boneffice
5 CTAdvanture
6 Enelion
7 ES Technik
8 Every European Digital Poland
9 Genomtec
10 HyperCharger
11 iGrid Technology
12 InWill
13 OneMeter
14 OPTIMAL Smart Hub
15 PhoneID
16 Race Development
17 Synthex

 

Więcej szczegółów na temat programu i trwającej do końca czerwca ostatniej rundy naboru znajduje się na stronie www.pilotmaker.pl

Projekt akceleracji Pilot Maker współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Działania 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Poddziałania 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentow inno_LAB., wdrażanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

 

FacebookGoogle+LinkedInTwitter

# #

Komentarze

mostPopular